ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Οι μαθητές της ειδικότητας "Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής" με την καθοδήγηση των καθηγητών τους, πραγματοποίησαν την εικονιζόμενη εφελκυόμενη κατασκευή. Μελέτησαν τις ιδιότητες της και τον τρόπο που την χρησιμοποιούμε στα δομικά έργα, την σχεδίασαν και την εκτύπωσαν στο 3d εκτυπωτή που υπάρχει σε ένα από τα εργαστήρια του τομέα, στο 1ο Ε.Κ. Λαμίας.

Συμμετοχή του 1ου ΕΠΑ.Λ. Λαμίας σε πανευρωπαϊκό μαθητικό διαγωνισμό

Το 1ο ΕΠΑΛ Λαμίας θα συμμετάσχει στον πανευρωπαϊκό μαθητικό διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ «Our Solartown» με την παρακάτω κατασκευή. Η κατασκευή  έγινε από τους μαθητές της ειδικότητας των Τεχνικών Μηχανικών Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και η υποψηφιότητα για τον διαγωνισμό ολοκληρώθηκε με την βοήθεια των συμμαθητών τους, του Τομέα Γεωπονίας, οι οποίοι επιμελήθηκαν τη συγγραφή άρθρων και την δημιουργία ηλεκτρονικού περιοδικού στο ΠΣΔ με τίτλο "1ο ΕΠΑΛ Λαμίας – Το ηλιακό σχολείο μας"

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το διαγωνισμό μπορείτε να βρείτε εδώ.

IMG-170ad5c7027331be3da98f14492e3f4b-V  IMG-9c492c54cab2c9c2374aed88aca786d6-V  IMG-170ad5c7027331be3da98f14492e3f4b-V

ΟΜΑΔΑ

Παρουσίαση Τομέα Δομικών Έργων

Παρουσίαση του Τομέα Δομικών Έργων, με τα χαρακτηριστικά και τις προοπτικές του.

Παρουσίαση Τομέα Γεωπονίας

Παρουσίαση του Τομέα Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής, με τα χαρακτηριστικά και τις προοπτικές του.