Το 1ο ΕΠΑΛ Λαμίας στεγάζεται σε ένα κτιριακό συγκρότημα που βρίσκεται στα βόρεια προάστια της πόλης, στην περιοχή Γαλανέικα. Περιλαμβάνει χώρους αιθουσών, εργαστηρίων, διοίκησης, καθώς και λοιπούς βοηθητικούς χώρους. Επίσης περιλαμβάνει ανεξάρτητο κτίριο με αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, το οποίο χρησιμοποιείται ως αίθουσα εκδηλώσεων.

Το κτίριο κατασκευάστηκε στη δεκαετία του 1970, με σκοπό να στεγάσει τα Τεχνικά Επαγγελματικά σχολεία της εποχής. Μετά το 1980, αναπτύχθηκαν σ' αυτό και κάλυψαν τις ανάγκες τους τα εξής σχολεία:

• 1ο και 2ο ΤΕΛ Λαμίας
  • ΣΕΚ Λαμίας
  • ΤΕΣ Λαμίας
  • ΙΕΚ Λαμίας

Σήμερα λειτουργούν τα εξής σχολεία:

• 1ο ΕΠΑΛ Λαμίας (πρωινό)
  • 3ο ΕΠΑΛ Λαμίας (εσπερινό)
  • ΕΚ Λαμίας (πρωινό και απογευματινό)
  • ΔΙΕΚ Λαμίας (απογευματινό)

Οι διάφοροι χώροι του κτιρίου ανήκουν και κατανέμονται ουσιαστικά σε τρεις σχολικές μονάδες: α) το 1ο ΕΠΑΛ Λαμίας, β) το 3ο ΕΠΑΛ Λαμίας και ΕΚ Λαμίας. Το ΔΙΕΚ χρησιμοποιεί κάποιους χώρους. Η συστέγαση όλων αυτών των σχολικών μονάδων, δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην ομαλή λειτουργία των σχολείων, με αποκορύφωμα την ενεργειακή διαχείριση του κτιρίου, η οποία ουσιαστικά είναι τυχαία έως ανύπαρκτη.

Στο ισόγειο υπάρχουν χώροι διοίκησης (γραφεία) τόσο του σχολείου μας όσο και των άλλων σχολείων, το κυλικείο, εσωτερικός διάδρομος, αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσες-εργαστήρια και χώροι υγιεινής. Στον ημιώροφο, ο οποίος έχει πρόσβαση από εξωτερική είσοδο, υπάρχουν 4 αίθουσες-εργαστήρια (Η/Υ). Στον όροφο υπάρχουν 14 μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας, εσωτερικός διάδρομος και χώροι υγιεινής. Στο υπόγειο υπάρχουν μηχανολογικές εγκαταστάσεις (λεβητοστάσιο, ηλεκτρικός πίνακας), αποθήκες και διάδρομος με πρόσβαση στα εργαστήρια του μηχανολογικού τομέα.

Οι χώροι ομαδοποιούνται ως εξής:

Αίθουσες διδασκαλίας 1374 m2
Χώροι διοίκησης (γραφεία) 185 m2