ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΙΑΤΡΟ

Την Τρίτη, 16-04-2024, μετά από πρόσκληση του 1ου Ε.Κ. Λαμίας σε συνεργασία με το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λαμίας, επισκέφτηκε το σχολείο ο κος Ζαχαρής Κωνσταντίνος, μαιευτήρας-γυναικολόγος με την κα Χρυσαφοπούλου Ελένη, μαία, εργαζόμενοι στο νοσοκομείο Λαμίας, B' Κλ. Μαιευτικής - Γυναικολογίας. Ενημέρωσαν τους μαθητές των Β΄ και Γ΄ τάξεων, των τομέων Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας και Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού για θέματα σεξουαλικής και αναπαραγωγικής υγείας.

Εκπαιδευτική εκδρομή στα Τρίκαλα

Στις 6-12-2023, ομάδα μαθητών του σχολείου με τη συνοδεία καθηγητών, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στα Τρίκαλα. Επισκέφτηκαν το Δίδυμο Οθωμανικό Λουτρό Τρικάλων και το μουσείο Τσιτσάνη. Ξεναγήθηκαν στην πόλη των Τρικάλων και κατόπιν μετέβησαν στο Μύλο των Ξωτικών.

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Βόλο

Στις  29-11-23, ομάδα μαθητών του σχολείου μαζί με καθηγητές, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην 111 Πτέρυγα Μάχης, η οποία βρίσκεται στην Αεροπορική Βάση της Νέας Αγχιάλου και στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Βόλου.  Στην αεροπορική βάση  τους καλωσόρισε ο Διοικητής της 341 Μοίρας και κατόπιν ενημερώθηκαν για την αποστολή και την ιστορία της από έναν πιλότο και έναν εκπαιδευτή. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν σε χώρο επισκευής αεροπλάνων. Τέλος, μετέβησαν στο Πανεπιστήμιο Βόλου, όπου τους μίλησε ο διακεκριμένος καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Γεώργιος Χάλκος, ο οποίος συμπεριλαμβάνεται για 3η συνεχή χρονιά στο 2% των κορυφαίων ερευνητών-επιστημόνων παγκοσμίως για το αντίκτυπο της καριέρας, ενώ για το έτος 2022 (όπως και το έτος 2021) βρίσκεται στην 1η θέση μεταξύ όλων των καθηγητών, όλων των Τμημάτων και Σχολών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στα πλαίσια πρόληψης σε θέματα υγείας και ασφάλειας των μαθητών-εκπαιδευτικών του 1ου ΕΠΑΛ Λαμίας, την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου ενημέρωση με θεματολογία:

- Πυρόσβεση-πυρασφάλεια

-Χρήση πυροσβεστικών μέσων

-Οδηγίες για τον σεισμό

-Διαδικασία εκκένωσης σχολικού κτιρίου

Ακολούθησε άσκηση εκκένωσης του σχολείου, όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί ολοκλήρωσαν με επιτυχία το γνωστοποιημένο σενάριο που τους είχε ανατεθεί.

Η Διεύθυνση του σχολείου ευχαριστεί τους συμμετέχοντες για την άψογη συνεργασία τους. Η προσπάθεια της προστασίας της ασφάλειας του σχολείου, είναι συνεχής και βασίζεται στο σοφό ρητό του Ιπποκράτη ''καλύτερα να προλαμβάνεις, παρά να θεραπεύεις".

Έπεται συνέχεια...