Στις  29-11-23, ομάδα μαθητών του σχολείου μαζί με καθηγητές, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην 111 Πτέρυγα Μάχης, η οποία βρίσκεται στην Αεροπορική Βάση της Νέας Αγχιάλου και στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Βόλου.  Στην αεροπορική βάση  τους καλωσόρισε ο Διοικητής της 341 Μοίρας και κατόπιν ενημερώθηκαν για την αποστολή και την ιστορία της από έναν πιλότο και έναν εκπαιδευτή. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν σε χώρο επισκευής αεροπλάνων. Τέλος, μετέβησαν στο Πανεπιστήμιο Βόλου, όπου τους μίλησε ο διακεκριμένος καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Γεώργιος Χάλκος, ο οποίος συμπεριλαμβάνεται για 3η συνεχή χρονιά στο 2% των κορυφαίων ερευνητών-επιστημόνων παγκοσμίως για το αντίκτυπο της καριέρας, ενώ για το έτος 2022 (όπως και το έτος 2021) βρίσκεται στην 1η θέση μεταξύ όλων των καθηγητών, όλων των Τμημάτων και Σχολών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.