Το 1ο ΕΠΑΛ Λαμίας συμμετείχε σε πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο "Bulding competive advantage through personal branding" με σχολεία από την Βουλγαρία, την Πολωνία και την Ιταλία

Οι κύριοι στόχοι του προγράμματος ήταν η ανταλλαγή καλών πρακτικών, η προετοιμασία των μαθητών  να επιλέξουν την καλύτερη διαδρομή που θα ακολουθήσουν μετά τη σχολική τους εμπειρία, η υποστήριξη των δασκάλων και η εκμάθηση γλωσσών.

Οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν εργαστήρια όπου έμαθαν πώς να αξιολογούν τον εαυτό τους μέσα από τον εντοπισμό προσωπικών δεξιοτήτων, δυνατών και αδύναμων σημείων για να εκπληρώσουν τον εαυτό τους στην προσωπική, εκπαιδευτική και επαγγελματική ζωή. Επίσης ασχολήθηκαν με δραστηριότητες σύνταξης βιογραφικού και  δημιουργίας portfolio και ασκήθηκαν στα βασικά σημεία της συνέντευξης. Εξάλλου, με την παρακολούθηση επιτυχημένων και έμπειρων επαγγελματιών σε διάφορες ειδικότητες προωθήθηκε ένας βασικός στόχος του προγράμματος.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί επωφελήθηκαν επειδή επέκτειναν τις γλωσσικές τους δεξιότητες  χρησιμοποιώντας μια ξένη γλώσσα για επικοινωνία, ενίσχυσαν τη μέθοδο καθοδήγησης των μαθησιακών διαδικασιών και είναι σε θέση να εφαρμόσουν με επιτυχία αυτή τη γνώση στα σχολεία , π.χ. σε μαθήματα ΣΕΠ  ή ομαδικές εργασίες.